Ողջույն, ես Օքսֆորդի համալսարանի գիտաշխատող Սիմոն Մաղաքյանն եմ:
Մեր առջև ծառացած մարտահրավերները բազում են եվ կարծես սայլը տեղից չի շարժվում։ Պատճառը ըստ ինձ հետեւյալն է,այդ խնդիրները միաժամանակ համամարդկային են ,իսկ մենք մեր տեսանկյունից,մեր շահերից ելնելով ենք ցանկանում լուծել։Այդպես նաև յուրաքանչյուր ազգ, պետություն։Ամեն մեկը վերմակը իր կողմն է քաշում։Կարծես մոռանում ենք,որ բոլորս Երկիր մոլորակի բնակիչ ենք ,մեկ ընդհանուր միավոր ։Ապագա Հայկականը առաջին միջազգային ասամբլեան էիր ֆորմատով, հետեւաբար հնարավոր է դարձնել մի այնպիսի հարթակ,որտեղ ոչ միայն հայեր,այլ ցանկացած ազգի ,դավանանքի մարդ հնարավորություն ստանա մասնակցի քննարկումներին։Լինի առողջապահություն, կրթություն, անվտանգություն,ցանկացած մեր առջև կանգնած խնդիր կանգնած է նաև այլոց առջև։Միասին մարդկության Ապագայի տեսլանը մշակենք,որ վերջապես այս քաոսից դուրս գանք,իմանանք մեր նպատակը։21-րդ դարի մարդու քաղաքակիրթ մարդու կերպարը հասկանանք որն է,այն մարդկանց,ովքեր արարել,աշխատել,սովորել,սիրել գիտեն։Արժեքահամակարգ,որ ընդունելի լինի բոլորի կողմից ։Առանց քաղաքական ենթատեքստի, նյութական շահի,միայն բարոյական հոգևոր արժեքներով առաջնորդվող մարդկանց հարթակ։